Речення з однорідними членами.
Цикл
уроків за темою досвіду у 8-му класі
УРОК 1
Тема:
«Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним
зв'язком. Інтонація речення з однорідними членами».
Мета: повторити й поглибити знання учнів про
однорідні члени речення (непоширені й поширені); формувати уміння знаходити
однорідні члени речення, розставляти розділові знаки та правильно інтонувати
речення з однорідними членами; розвивати пам'ять, самостійність учнів;
виховувати любов до рідного краю, його неповторної природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, таблиці-схеми (у кожного учня на
парті), опорний плакат-схема.
Епіграф уроку:
Путивль, Путивль, мій древній край,
Твої путі на Русь ведуть!
П. Скорик
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. «Пошук інформації»
Учні вдома повторювали вивчене про однорідні
члени речення в попередніх класах.
Для того, щоб перевірити домашнє завдання,
пропоную об'єднатись у 3 групи по 5, учасників і самостійно обрати спікера,
секретаря, посередника і доповідача. Спікер отримує запитання, які допоможуть
швидше зорієнтуватися.
Запитання
1. Чи можна на підставі назви «однорідні»
зробити висновок, що це члени речення, які належать до одного роду?
2. Які ж члени речення називаються однорідними?



4. З якою інтонацією вимовляються однорідні
члени речення?
5. Які розділові знаки можуть вживатися в
реченнях із однорідними членами?
6. За яких умов між однорідними членами
ставиться кома?
7. Які розділові знаки ставляться в реченні з
узагальнюючим словом? Наведіть приклади.
Після обговорення питань у групах доповідачі
чітко висловлюють думку своїх товаришів, яка потім повторюється і доповнюється
всім класом. Наводяться приклади.
II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація
навчальної діяльності
Роблю висновок роботи учнів у групах,
оголошую тему й завдання уроку.
Слово вчителя
Сьогодні ми розглянемо тему «Однорідні члени речення». Поряд із цією
мовною темою продовжимо знайомитися з рідним краєм, його історією, відомими
історичними пам'ятками та помилуємося красою природи.
III. Сприймання та первинне усвідомлення
матеріалу
1. Робота учнів за таблицею-схемою «Однорідні
члени речення»
Висновок: однорідні члени речення — це такі
члени речення, що відповідають на одне й те саме питання і є однаковими
членами речення.
Інтонація — невід'ємний компонент звукового
мовлення, за допомогою якою ми усвідомлюємо зв'язки між предметами, явищами,
ознаками. Саме в інтонації виявляється граматична і стилістична структура
однорідності.
IV. Закріплення вивченого матеріалу, первинне
застосування знань
1. Синтаксичний розбір речення
Красо
моя ти Сумщино, Сумщино,
Куди
не кинь — барвистих сіл розмай:
Ромен, Боромля, Липова Долина,
Березів Яр, Лука, Зелений Гай...
(«Веселий розмай» Д Білоус)
2.Самостійне опрацювання учнями тексту
підручника на §. 49.
3.Робота в парах
Учні ознайомлюються з опорним
плакатом-схемою, ставлять запитання до вчителя, якщо щось незрозуміле.
Складають запитання за схемою «Однорідні члени речення» і по черзі задають їх
одне одному, доповнюючи, виправляючи товариша. Викликаю учня (одного з пари),
який представляє результат роботи. Робимо висновок разом з дітьми.
4. Тестові завдання
Рівень II
1. Знайти
речення з однорідними членами.
а) Ліс
якусь хвилину стояв нерухомо.
б) Лагідно
світить сонце, голубіє небо, стоять у барвистих шатах дерева.
в) Зашепотіли
збуджені листочки, заметушилася у траві комашня,
г) Полохливий
заєць пригина вуха, витріща очі і немов порина весь у море лісових звуків.
2. Знайти
речення з однорідними членами, зв'язаними сполучником і.
а) Тут,
серед зелені, піднімається у своїй красі й величі Софронієвський монастир.
б) Над
монастирем повільно велично сходить сонце.
в) Серед
густої трави й чагарника з'явилася неширока, але доглянута світла дорога до
напівзруйнованого храму.
г) У
монастирському саду цвітуть невісточки, сині-сині дзвіночки, кульбабки.
3. Знайти
речення з однорідними членами, зв'язаними сполучником а.
а) Рожевими
хвилями насувається духмяний, настояний на травах туман.
б) Перші
промені сонця торкнулися старовинних цегляних і запалили смарагдовим вогнем
листя столітніх дубів.
в) Документальні джерела, а також легенди й
перекази дозволяють стверджувати, що історія Молчанської пустині сягає корінням
аж у ХІст.
г) Стрепенувся
ліс, задзвенів пташиними голосами.
4. Знайти речення з однорідними членами,
зв'язаним сполучником але.
а) Бортник
направився до Путивля і сповістив духовенство й міську владу, а також простих
людей про чудесне явлення святої ікони чудотворної.
б) Про
чудо, яке відбулося на місці древньої пустині, було повідомлено великому князю
московському Василю Дмитровичу й митрополиту всієї Русі Кипріану.
в) Із
документів відомо, що монахи і хотіли заснувати свою Ширяєвську пустинь, але
перейшли до Печерської насильно.
г) У
1656 році настоятелем і будівником Молчанської пустині стає Софроній.
Рівень III
Скласти і записати речення за поданими
схемами, пояснити розділові знаки
О, О, О
і О
УС: О,
О, О.
О,О,О
—УС
Рівень IV .
Написати твір-мініатюру у художньому стріліз елементами опису на
тему: «Мій улюблений куточок природи», використовуючи речення з однорідними
членами.
V. Підсумки уроку, домашнє завдання
Бесіда з учнями
1. Які члени речення називаються однорідними?
2. Назвати їх ознаки.
3. За допомогою якого виду зв'язку поєднуються
між собою однорідні члени речення?
4. Яка роль інтонації в реченнях з однорідними
членами?



Вивчити теоретичний матеріал п 3.
Рівень II: виконати впр. 130 (письмово).
Рівень III: виписати зі збірника «Літературна Сумщина» 7
речень з однорідними членами, накреслити схеми.
Рівень IV:
написати твір-мініатюру в публіцистичному стилі «Хай відродиться храм».
Додаток до першого уроку
Однорідні члени речення схема (у кожного учня
на парті)
Однорідні члени речення
|
Неоднорідні члени речення
|
І
Інтонація
І
Переліку
І
Протиставлення
ооооо
|
І
Інтонація .
І
Відсутність перелічувальної, інтонації.
Між ними не можна вставити сполучник і
|
Сполучники
а,але
іО,іО
|
І, й, та — І раз фразеологізм ні те ні се
|
УС: 0, 0, 0.
0, 0, 0 - УС
|
Усе принишкло перед грозою: квіти, трави,
дерева.
Ліси, луги, села — усе було залите водою.
|
УРОК 2
Тема: «Речення з кількома рядами однорідних членів.
Кома між однорідними членами».
Мета: ознайомити учнів із поняттям про речення з
кількома рядами однорідних членів, формувати в них уміння й навички знаходити
ряди однорідних членів в одному реченні, правильно ставити розділові знаки
при однорідних членах речення; розвивати мовлення учнів, чуття слова;
виховувати в учнів повагу до історичного минулого рідного краю.
Обладнання: підручник, завдання для груп.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація та корекція опорних знань
учнів, перевірка домашнього завдання
1. Бесіда з учнями
—Які члени речення називаються однорідними?
—Які члени речення можуть бути однорідними?
—Які члени речення можуть бути поширеними?
—Чим можуть бути виражені одно рідні члени
речення?
—Які сполучники вживаються при однорідних
членах речення?
2. Виразно
прочитати текст. Зробити повний стилістичний аналіз тексту. (Один учень
готується до виразного читання.)
3. Учні
читають домашній твір-мініатюру «Хай відродиться храм».
II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація
навчання
III. Сприймання та первинне усвідомлення
матеріалу
1. Пояснення
вчителя про ряди однорідних членів речення (за допомогою таблиці).
— Пригадати
історію горянського с. Линове, що на Путивльщині, вам допоможуть речення й
тексти, за допомогою яких ми працюватимемо над вивченням теми уроку.
2. Робота в зошитах
Виразно прочитати речення, записані на
дошці, дотримуючись інтонації. Пояснити, чому в наведених реченнях в одних
випадках перед сполучниками, що повторюються, ставиться кома, а в інших. не
ставиться. Переписати речення в зошит, підкреслити однорідні члени речення.
Обґрунтуйте стилістичну роль сполучників при однорідних членах.
Серед горюнських сіл Линове найбільше
відзначалося і традиціями, і звичаями, і колоритною культурою.
Линове здавна славилося виробництвом цегли й
гончарським виробів, легендами й піснями.
Декоративна цегла й донині прикрашає
старовинні церкви і Путивля, і Києва, і Чернігова, і навіть естонського міста
Тарту.
IV. Самостійне виконання учнями завдань під
контролем і за допомогою вчителя
1. Робота в групах. «Пошук інформації»
Учні заздалегідь об'єднані в групи, де вони
можуть обговорити завдання, перш ніж почати їх розв'язувати. Кожна група
отримує картку з однаковим завданням.
Завдання
З'ясуйте, в якій синтаксичній ролі виступають
у наведених реченнях однорідні члени речення і чим вони виражені.
Цифри,для відповіді: І. 1) підмет, 2)
присудок, 3) додаток, 4) означення, 5) обставина;
II. 1) іменник, 2) прикметник, 3) дієслово, 4)
прислівник, 5) іменник с прийменником, 6) різні частини мови в однорідному
ряді.
1) Змінюючи різні види глини, линівські гончарі
досягали різного кольору: від блакитної і зеленуватої до червоного.
2) Жінки ліпили різні глиняні іграшки й
свистульки для дітей.
3) Глину спочатку копали, привозили і замочували
у воді на одну-дві години, потім вкладали порціями на широку лавку й били доти,
поки вона не ставала одного кольору.
4) Відомими майстрами, гончарної справи були
Скиданови, Губареви, Селіни, Лисови, Татаринови.
5) Продавали вироби в Конотопі, Путивлі, в Новій
Слободі, Тьот-кіно.
6) Своєрідний і колоритний весільний обряд
линівців.
(Учні з'ясовують сутність питання,
обмірковують варіанти розв'язання,; обирають правильний варіант. Заслуховуються
повідомлення від кожної групи, які потім повторюються або доповнюються всім
класом.)
2. Гра «Хто швидше?»
а) Скласти речення з кількома рядами
однорідних членів.
О, О,
О, О... іО, іО,іО.
; О, О, О... О, О,
О.
0і0і0..:0,0,0.
б) Списати прислів'я, підкреслити однорідні
члени. Пригадати й записати інші прислів'я, приказки 5 з однорідними членами речення.
Шануй батька й неньку буде тобі : скрізь
гарненько. Дружба та братство дорожче багатства. Мудрим І ніхто не
вродився, а навчився.
(Підсумки результатів гри записую на ?
дошці.)
V. Підсумки уроку
1. Розглянути першу колонку таблиці «Кома при
однорідних членах речення» на С. 57 підручника. Поставити за нею запитання до
класу (кожна група складає запитання і задає іншій групі). Підсумовую сказане
про розділові знаки при однорідних членах речення. Робимо висновок.
VI. Звіт про способи та результати виконання
роботи
1. Пропоную учням оцінити свою роботу на
уроці, виставивши собі від 0 до 3 балів за кожним із критеріїв.
Критерії самооцінки (таблиця на дошці)
1. Я активно працював(ла) у групі...
2. Я вносив(ла) вдалі пропозиції, що були
враховані групою...
3. Я допомагав(ла) іншим учасникам,
заохочував(ла) їх до роботи...
4. Я узагальнював(ла) думки інших та просував(ла) роботу групи...
(Кілька учнів за бажанням називають і
обґрунтовують власні оцінки).
VII.
Домашнє завдання
Рівень II
Придумати й записати 3 речення: з різними
рядами однорідних членів.
Рівень III
Скласти по 3 речення на кожну подану схему:
. О, О, О... О, О,
О. -
О, О і О... О, О, О. О, О, О... і О, і О, і
О.
Рівень IV
Скласти розповідь про найулюбленіше свято
народного календаря, використавши речення з кількома рядами однорідних членів.
Речення з однорідними членами записати графічно.
Додаток до другого уроку
(Виразно прочитати текст, зробити його повний
стилістичний аналіз.)
Текст для виразного читання
400 років тому, восени 1604 р., в. Речі
Посполитій з'явилася людина, яка називала себе царевичем Дмитром, сином Івана
Грозного. Це сприяло розвитку подій, які зіграли трагічну роль в історії
України. Цей період прийнято називати «Смутним часом».
Є така версія, що Дмитром називався монах
підмосковного Чудова монастиря — Григорій Отреп'єв. Втечу до Польщі він
замаскував богомолінням. «Поживемо в Путивлі й у Чернігові помолимось»,— підбивав
Гришко монахів.
У планах самозванця від початку особливе
місце займав «Путивль. Разом із монахами він прийшов сюди, ніби побачитись із
рідними. Перед польським магнатом Отреп'єв розіграв справжню трагедію —
удавши з себе тяжко хворого, він, ніби перед смертю, зізнався, що є царським
сином.
Полякам в обмін за допомогу він обіцяв
віддати Путивль і Путивльську волость, чого робити не збирався.
Невелике військо Лжедмитра перейшло кордон.
Декілька міст, у тому числі Чернігів, здалися «природному царю». Прийшло
повідомлення, що й Путивль переходить набік самозванця. Наречена Лжедмитра
Марина Мнишек записала в щоденнику, що Путивль, головне місто Сіверської землі,
яке може виставити 40 тисяч війська, перейшло на бік царевича.
УРОК З
Тема: «Однорідні й неоднорідні означення».
Мета:
ознайомити учнів із поняттям про однорідні і неоднорідні означення; формувати
вміння використовувати їх у мовленні, обґрунтовувати вживання розділових
знаків за допомогою правил; розвивати мислення, пам'ять учнів; виховувати
патріотичні почуття.
Обладнання:
підручник, таблиця «Однорідні і неоднорідні означення», картки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда з учнями
—Що називається реченням?
—Які члени речення ви знаєте?
—Які члени речення називаються однорідними?
—Що ви можете сказати про ряди однорідних
членів в одному реченні?
2. Робота з картками
Скласти речення за поданими схемами
О, і О, О... О, О, О. О, Оі О... 0,0, О. О, О,О... і О, і
О, і О.
3. Перевірка домашнього завдання
Рівень II
Діти читають складені речення з різними рядами
однорідних членів.
Рівень ІІІ
Учні читають складені речення за поданими
схемами.
О, і О, О... О, О, О. О, О і О... О, О, ОО,
О, О ... і О, і О, і О.
Рівень IV
Розповідь учнів про найулюбленіше свято
народного календаря, використовуючи речення з кількома рядами однорідних
членів. Речення з однорідними членами записують графічно на дошці.
II. Повідомлення
теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
На дошці записані уривки з віршів А.
Луговського.
Коли посміхається жінка — Вщухають і грози, і
зливи, Встеляються раптом барвінком Дороги широкі й щасливі.
(«Коли посміхається жінка»)
Світлокоса дівчинко Віто, немає нікого
дорожче за тебе... У погляді бачу усміхнене літо І голубе березневе небо.
(«Віто»)
Пропоную дітям виразно прочитати уривки з віршів
Даю завдання: знайти однорідні члени речення,
пояснити розділові
знаки. Звертаю увагу на означення широкі
щасливі; голубе березневе, при цьому термін «неоднорідні» не вживаю.
Запитання
— Чому
між цими словами не можна поставити кому?
— Чому
вони не є однорідними членами речення?
Підсумовую сказане, оголошуючи тему уроку.
Запитання
— Як
ви думаєте, що ми маємо з'ясувати на уроці?
—Що ми зможемо робити практично після цього
уроку?
—Навіщо треба знати однорідні та неоднорідні
означення?
Робимо висновок про те, які знання, уміння
та навички можуть сформуватися впродовж уроку.
III. Сприйняття та первинне усвідомлення матеріалу
1. Робота за таблицею (однорідні і
неоднорідні означення)
Пропоную самостійно опрацювати таблицю,
з'ясувати, які означення є однорідними, а які неоднорідними. Шляхом методу
«Прес» висловити власну думку з цього питання.
На дошці записую запитання для обговорення, а
також етапи методу які дадуть можливість учням чітко та стисло висловити думку
— Я
вважаю, що ...
—Оскільки ...
—Наприклад...
—Отже ... таким чином...
Узагальнюємо сказане, робимо висновок.
IV. Узагальнення
та систематизація вивченого, первинне застосування знань
1. Виявити
в реченнях помилки -і пояснити їх. Записати відредаговані речення.
Я люблю читати книжки, пригодницькі романи,
історичні повісті. До складу речення можуть входити різні частини мови:
іменники, прикметники, числівники, додатки та ін. До тварин-плазунів належать:
гадюки, варан, гусінь, ящірки, черв'як.
2. Згрупуйте
наведені ознаки за однорідністю.
Вулиці: широкі, центральні, прямі, бруковані,
нові, криві,„ асфальтовані, старі, вузькі, впорядковані
3. Порівняти
й пояснити речення.
У блакитному, прозорому небі виспівув свою
весняну пісню жайворонок.
Сіра маленька пташка сіла на вікно.
V. Підсумок уроку,
домашнє завдання
1. Бесіда з учнями
—Які означення є однорідними?
—Які означення називаються неоднорідними?
—Назвіть основні ознаки однорідних і
неоднорідних означень.
2. На поданих схемах покажіть однорідні і
неоднорідні члени речення.
Пояснити свою думку.
00 00 00...
0 0 0,0,0 00 00
3. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал підручника п. 4.
Рівень II
Виконати письмово вправу 142.
Рівень III
Скласти 3 речення з неоднорідними
означеннями, зробити їх синтаксичний розбір.
Рівень IV
Розкрити зміст крилатого вислову (письмово),
використавши однорідні і неоднорідні означення: «Якби ви вчились так, як
треба, то й мудрість би була своя».
Додаток до третього уроку
Картка 1
Скласти речення за схемами з кількома рядами
однорідних членів.
1-й ряд: О, О, О... О, О, О 2-й ряд: О, О, О
... О, О, О 3-й ряд: О, О, О ... і О, і О, і О«
Картка 2
З кожної пари речень утворити одне з
однорідними членами. З'ясувати, які речення є досконалішими, виразнішими.
1. Я
люблю малиновий видзвін мальв. Я люблю золоточубі соняшники.
2. Даруйте
людям щирі посмішки. Даруйте людям тепло сердець.
Картка 3
Складіть і запишіть речення з однорідними
членами, з'єднаними між собою сполучниками /, ані-ані9 але,
або-або, хоч-хоч, не тільки — але й.
УР0К4
Тема: «Узагальнюючі слова в реченнях з однорідними
членами. Двокрапка і тире при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними
членами».
Мета: поглибити знання учнів про узагальнюючі
слова в реченнях з однорідними членами, домогтися засвоєння ними правил уживання
розділових знаків при узагальнюючих словах, знаходити й виправляти помилки на
вивчені правила; розвивати логічне мислення учнів; виховувати в них уважність,
уміння чітко висловлювати свої думки.
Обладнання: підручник, таблиця, картки.
Тип уроку: комбінований.


8. Перевірка домашнього завдання.
Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок
1. Бесіда з учнями
—Які означення називаються однорідними?
—Які означення називаються неоднорідними?
2. Учні
пояснюють" крилатий вислів «Якби ви вчились так, як треба, то й
мудрість би була своя»,
3. Пояснити
розділові знаки в реченнях, які записані на дошці.
Сумний, журливий мотив лине в тихі вечорі.
Відразу за селом починаються широкі засіяні поля.
II. Повідомлення теми й мети уроку; мотивація
навчання
Оголошую тему і завдання уроку. Наголошую
учням, що для успішного опрацювання й засвоєння матеріалу їм треба пригадати
вивчене про узагальнюючі слова при однорідних членах речення.
ПІ. Повторення й аналіз основних фактів
1. На
дошці записане речення. Пояснити в ньому розділові знаки. Перебудувати його
так, щоб узагальнююче слово стояло перед однорідними членами.
І товсті жилаві руки, і коротка міцна шия —
усе говорило про неабияку силу цього чорновусого козака, одяг і обличчя якого
від довгої подорожі припали пилюкою. (І. Корнющенко «Зорі над Криницею»)
2. Робота з картками
IV. Узагальнення й систематизація понять
1. Робота
за таблицею «Розділові знаки в реченнях із узагальнюючими словами при
однорідних членах».
Учні самостійно складають запитання за
таблицею, задають їх своїм однокласникам.
2. Пояснювальний диктант
Пояснити розділові знаки, орфограми в
словах.
На майдані, між рядами незграбних гарб, під
сторожею — сотні знесилених, пов'язаних міцною сирицею бранців: дівчат, жінок,
дітей, парубків, підлітків... (О. Соколовський. «Богун»).
Де б він не вмер, на великому слов'янському
мирові, чи в Сербії, чи в Болгарії, чи в Чехах,— усюди він був би між своїми.
(П. Куліш. «Слово над гробом Шевченка).
У центрі Всесвіту стоїть Земля, на ній боги —
поети й астрономи. (А. Гризун. «Хоббі»).
V. Творча робота.
«Робота в парах»
Скласти речення з поданими узагальнюючими
словами та однорідними членами, обмінятися зошитами, оцінити роботу одне
одного.
Будь-якої пори: у травні, у жовтні, у грудні.
Прекрасні: свіжі, духмяні, росяні.
Корисні копалини: залізо, вугілля, золото.
Хижі птахи: сокіл, орел, яструб, сова.
VI. Підсумок уроку, домашнє завдання
1. Бесіда з учнями про однорідні члени речення
за питаннями на С. 59 підручника.
2. Домашнє завдання
Підготуватись до тематичного оцінювання.
Повторити теоретичний матеріал п. 3—5.
Рівень II.
Виписати з підручника української літератури
5 речень з однорідними членами.
Рівень III
Скласти речення за поданими схемами. Зробити
синтаксичний розбір одного речення
У: О, О, О. О, О, О-У...
У: О, О, О, -...
Рівень IV
Скласти тестові завдання практичного
характеру з теми «Однорідні члени речення» або скласти і записати невелике
висловлювання, в якомудоцільно використовувалися однорідні члени речення.
Додаток до четвертого уроку
Таблиця
Розділові знаки в реченнях з узагальнюючими
словами при однорідних членах
Двокрапка
|
Тире
|
Двокрапка і тире
|
Після узагальнюючого слова перед першим
однорідним членом речення
|
Перед узагальнюючим словом, після
однорідних членів речення
|
Після однорідних членів, що попереду мають
узагальнююче слово і не закінчують речення
|
У: 0, 0.
|
0,0, 0-У...
|
У: 0, 0,0 -...
|
Картка 1
Розгляньте моделі. Спробуйте пояснити, яке
мовне явище вони відображають.
1.0,0 О
0 0, О, О
2.0 0,0,0 00О
3. О О,
О
Картка 2
Розкажіть про вживання розділових знаків при
однорідних реченнях, використовуючи відомості, які містять моделі.
О, О, О. О, О і О О, а (але) О 0:0,0. О, і О,
і О
Картка З
Подумайте, від якого члена речення можуть
залежати:
а) однорідні
додатки;
б) однорідні
означення;
в) однорідні
обставини.
Прикметник як частина мови.
Систематизація та узагальнення вивченого
(урок-ярмарок з
елементами народознавства)
Тема:
Прикметник як частина мови. Систематизація та узагальнення вивченого
(урок-ярмарок з елементами народознавства)
Мета:
систематизувати і узагальнити вивчений матеріал;
закріпити набуті
знання на практиці;
розвивати навичку і
вміння уважно слухати;
виховувати
естетику мовлення, свідоме ставлення до мови.
Обладнення: саморобні "гроші" вартістю 3, 4, 5 гривень, карти зі словами
(на "орфографічний аукціон"),
саморобне "дерево", вставні "яблука" до нього.
ХІД УРОКУ:
Організаційний етап: учні діляться на підгрупи - "вози", що
вирушають на ярмарок.
Вступне
слово вчителя. Чи знаєте ви,
що таке ярмарок? А як раніше на ярмарок їздили? Кіньми? Волами? А ще пішки...
Отже, вмощуйтесь зручненько і поїхали. Та будьмо уважні, щоб усе почули і
побачили, нічого не проґавили, добре скупилися і назад повернулися з високими
балами.
Вибірковий диктант
(Випишіть прикметники)
Благословилося на світ. Виткнуло заспаний писок сонце,
стьобнуло промінням по зелених луках, степах, по садках, по левадах.
І
видно: аж-аж-аж ген до того лісу, куди око достає, дорогою вози потягнулися. І
гарби, і вози, і возенята... А на возах і зозулясті кури, і вівця кручена, і
теля мекає, і порося верещить. І їдуть, і їдуть, і "ідуть... І дорога вже
не дорога, а строката величезна гадюка, жива і покручена, що за отой лісок, не
поспішаючи, полізла
А наш віз вискакує з тої гадюки, торохтить по грудях,
шелестить свіженькою травою...
(Усно визначити рід,число, відмінок прикметників).
Добралися
ми аж до самого ярмарку, аж там - ворота з написом:
Заїде той, хто
сформулює повне визначення прикметника.
(Першим
матиме право на наступне завдання "віз", чий представник сформулює
правильно).
От
и добралися ми нарешті на ярмарок! І чого ж тут тільки на побачиш! І не
протовпишся: той купує, той торгує, той божиться, той прицінюється...
Але
ми з вами таки якось проберемось крізь натовп і все-все добряче роздивимось. А
це що? Орфографічний аукціон!
(Учитель
швидко демонструє карти, на яких записані прикметники з вивченими орфограмами.
Учень, який впізнає орфограму, забирає картку на свого "воза". І так
по черзі).
Слова для орфографічного аукціону
Найвищий, невисокий, незугарний, північно-східний,
злоякісний, темно-вишневий, м'який, сьогоднішній, прикордонний, широковідомий,
худесенький, Маріїн, студентський, осінній, криворізький.
Так
багато всього на ярмарку! Всього не перелічити! Ось які червоненькі яблучка!
Хіба ж від таких відмовишся? (До "яблук" запрошуються
"парубки" з обох "возів", які по черзі "зривають
плоди". Хто відповів на запитання, записане на звороті, забирає
"яблуко" собі).
Зразки запитань на "яблука":
І.Які групи прикметників за значенням ви знаєте?
Наведітьприклад.
2.Поясніть, у чому полягає різниця між повною і
короткоюформами?
З.Поясніть, як пишеться не з прикметниками.
4.У яких випадках відносні прикметники стають якісними?
5.Як утворюються ступені порівняння прикметників?
б. Порівняйте прикметник та іменник. Що відмінного між
ними і що їх об’єднує?
А
люду зібралося! Кого тільки тут не зустрінеш! З усіх усюд понаїхало!
Перекладіть українською мовою (синхронний
переклад-диктант)
Ковязин, Ерошин, Ковалев, Журавлев, Васильєв, Голубев,
Зверев, Ильин, Воробьев.
їдьмо
далі. Та що це? Знову перепона. Доки відповіді не знайдемо, далі - ні руш!
-
Чому у слові грушевий пишемо суфікс – -
ев -, а у слові грошовий – - ов -?
Рушаймо і
поглянемо, що тут діється.
Порахуйте прикметники в тексті
А гомін який стоїть! Такого ніде не почуєш, тільки на
ярмарку. Жіноцтво щебече, усі разом розказують, і ні одна не слуха. Собаки
скавучать, музики грають, парубоцтво витинає гопака. Малеча, погубивши матерів,
пищить. Мабуть, і на тому світі чути той галас!
(Відповідь: жодного).
Мабуть,
настала пора і скупитися. А продається тут усе: коні, корови, вівці, вози,
сани, горшки, миски, хустки, спідниці, штани, цвяхи, молотки, ножиці. І таке
все смачне, свіже та гарне на ярмарку: садовина, городина, ковбаса, риба, мед..
Аби ваші гроші!
Творче завдання:
Зараз ви напишете цей диктант-мініатюру в зошиті,
зібравши до однорідних членів речення епітети. (Диктується повільно!)
От і ми скрізь побували, всього покуштували. І
спродалися, і скупилися. А купили ми...
Доберіть
прикметники до іменників: лебідь, тюль, щавель, ваніль, вермішель, медаль,
фарш, мигдаль, деталь, хвощ, плющ.
Пора і додому! То
який же віз побазарував на ярмарку краще?
Підбиваються підсумки.
Зазвичай домашнього завдання діти не отримують. Одержавши
хороші оцінки на подібних "святкових" уроках, що, як правило,
передують серйозній контрольній чи самостійній роботі, учні ретельно готуються
вдома без особливих нагадувань. У такому ж бо вони віці, ці шестикласники: їм
нізащо не хочеться відставати від своїх друзів. Тим паче, що на ярмарку їм усе
вдалося!
Немає коментарів:
Дописати коментар