середа, 3 грудня 2014 р.

Історичний роман у віршах «Маруся Чурай»­ - безсмертний дотик до душі



Історичний роман у віршах «Маруся Чурай»­ - безсмертний дотик до душі





Тема. Історичний роман у віршах «Маруся Чурай» - безсмертний дотик до душі».
Мета. Допомогти учням осягнути глибинну сутність твору з поставленими,у ньому вічними проблемами людства та двома системами моральних цінностей; з'ясувати теоретичне поняття роман у віршах; спонукати до філософських роздумів, виховувати шляхетність почуттів.
Методи і прийоми. Виступи з рефератами, бесіда, використання таблиці, бесіда за картиною, дискусія, сольне виконання пісні «Ой не ходи, Грицю».
Обладнання. Тексти роману, картина «Маруся Чурай» Д. Самуся, таблиця «Дві системі: моральних цінностей».
Тни уроку. Бінарний урок (2 години).
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети, мотивації навчальної діяльності
Слово вчителя
На літературному небосхилі 1979 року засяяла нова зірка. Вийшов у світ роман Ліан Костенко «Маруся Чурай». Той, котрий кілька разів повертали авторці, вбачаючи в ньому різні гріхи (в тому числі і політичні), той, який вийшов у видавництві «Радянський письменник» восьмитисячним тиражем (про такі тиражі інші поети навіть не мріють), а потім через три рокистотисячним – і розійшовся блискавично.
Реакція читаючої публіки і літературознавців, критиків, просто читачів була швидкою ібурхливою. Думки різні, але захоплені.
Можливо, найцікавішою і найглибшою виявилася така репліка 84-літньої людини, ученого-ботаніка, прекрасного поета Михайла Доленга, який, прочитавши твір, сказав: «Прилучився до вічності. Тепер не страшно і помирати. Ястільки років чекав на твір у сучасній"; українській літературі, про який напевне міг би сказати, що це стане класикою».
Отже, і ми з вами сьогодні прилучимося до вічності, спробувавши осягнутиглибинну суть цього твору, поставлені в ньому вічні проблеми, порівнявши дві системи моральних цінностей, розкритих у творі.
ІІ. Сприймання учнями нового матеріалу
З 'ясування поняття «роман у віршах».
Короткі виступи з рефератами:
1.     Історична та фольклорна основа роману.
2.     Життя образу  дівчини – піснетворки  в   інших  художніх  творах   (М. Старицького, В. Самійнленка, С. Руданського, І. Микитенка, Л.Забашти  В. Лучука, М. Шаховського).
Виконання пісні «Ой не ходи, Грицю» і розгляд картини М. Самуся «Маруся Чурай».
Запитання до бесіди.
1.    Чи такою вам уявлялась Маруся?
2.    Чи'пісенний цей образ? Чи з уяви?
3.    Які характерні риси зовнішньої краси відтворив художник?
4.    Це типовий чи індивідуальний образ Марусі Чурай?
5.    Схожість «картинної» Марусі з образом, створеним поетесою. В чому вона? (Підтвердження з тексту).
ІІІ. Робота над змістом твору(система запитань і завдань, спрямованих не лише па відтворення змісту, а й на розкриття проблем, образів, художніх засобів). Система запитань і завдань за змістом.
Розділ І
1.  Прокоментуйте назву першої частини.
2.  Як з перших сторінок авторці вдалося перенести читача на три століття назад? Як відтворений колорит епохи?                                                     
3.  За якими критеріями ви б поділили свідків на суді?      
4.  Визначте конфлікт, що вже зав'язується в першій частині (між владою і мистецтвом).
5.  Назвіть проблеми, пунктирно окреслені в цій частині (зрада і мірність, злочин і кара, кохання і сім'я, митець і суспільство).
Розділ II
1.    Зверніть увагу на блискучий художній засіб у реченні "і, що там варт чиясь окрема доля, топ тихий зойк у безмірі ночей?.." Чи чогось варта та окрема доля чи ні? "(Можлива дискусія).
2.    Узагальнений  образ Полтави, що він символізує? Чому  "мовчить Полтава, паче приголомшена?"
3.    Як поетеса пов'язує долю своєї героїні з долею козацтва, народу і вписує її особисту драму н панорамний історичний контекст?
Розділ III
1.  Чому Ліна Костенко обирає сповідь для відтворення життя Марусі на тлі суспільних             подій XVIII ст.?
2.  Коли вперше торкнуло «слово» душу .Чураївни?
3.  Охарактеризувати сім'ю, в якій зросла Маруся. Що л і стала у спадок від батька та  матері?
4.  Коли почалося роздвоєння душі Гриця?
5.  Чим. «гучний» рід Вишняків?
6.  Яку характеристику дає Галі поетеса? Чому?
7.  Маруся і Галя - два полюси, в чому?
8.  Іван та Гриць - два полюси, в чому?
  9. «Дрібні людці, гієни стервоїдні, які ж ви ласі на чужу біду!» - говорить героїня. Про     кого так і чому?
  10. Протиставлення Гордія Чурая і Бобренка-батька. Коли почалося моральне падіння Грицевого батька?
 11. Чому вплив матері виявився сильнішим від любові до Марусі?
12. Прокоментуйте рядки: «Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі.»
13. Виразне читання останнього діалогу Марусі і Гриця. Висловити свої міркування про поведінку двох героїв.
14. Чи видасться вам вірогідною і психологічно умотивованою така версія смерті Гриця?
15. Чому Маруся нічого не сказала на суді на своє оправдання?
Розділ IV
1.  Опишіть  почуття,   що  «супроводжують»  Івана  Іскру  в дорозі  до  гетьмана?  Як  це   його характеризує?
2.  Про що свідчить таке запитання Богдана Хмельницького «Щось мало статись, твоєї печалі достойне?».
3.  У чому відбилася мудрість і далекоглядність гетьмана Хмельницького? Зачитайте рядки.
Розділ V .
1.Що вам нагадує дорога Марусі Чурай до страти?
2.  «Де люді;? Де юрма?». Подумайте, кого віднесли о, до одних, до других?
3.  Коли ж все-таки юрба перетворюється на людей і чому?
4.  У чому виявилася велика людяність Шибилиста?
5.  Як ви поясните стан Марусі: «І не було ні радості, ні чуда».
Розділ VI
1.  Яку роль у долі дівчини відіграв мандрівний дяк-філософ?
2.  Як до народної поетеси-піснярки приходять усвідомлення причетності до долі рідної землі, її історії, її біди?
3.  Як через загублені рукописи дяка Ліна Костенко показує духовну обікраденість народу?
4.  Як сприймає Марусясимволічну дорогу «із Києва до Лубен».
5.  У чому майстерність протиставлення Байди та Яреми у Марусиній пісні?
6.  Що є рушійною силоюісторії: релігія, фанатизм, молитвами подвиг, воля, віра?
7.  Чи  можна   вважати   мандрівного  дяка   представником   національної  інтелігенції,   яка   не реалізувала себе «як мозок нації»?
Розділ VII                        
1. Дід Галерник – жива історія. Чому? Прокоментуйте.
 3. Читання » коментар монологу Івана.
             Розділ VIII                                        
1.  «Живе Маруся в захистку зими». Чому зима дала,захисток? А люди?
2.  Діалог Марусі та Івана (виразне читання). Чи були б вони щасливими? Чому? (Підтвердження в тексті).
3.  Якими штрихами підкреслює авторка козацьку відчайдушність Леська Черкаса.
4.  Що символізує димок із Дідової Балки?
Розділ IX
1.    Прокоментувати назву розділу.
2.    Яку характеристику дає Чураївна Іскрі?
3.    Як сприймаються останні рядки роману? Чи можна вважати закінченою сюжетну лінію життя Марусі?
IV. Узагальнення та систематизація матеріалу
Демонструється таблиця "Дві системи моральних цінностей у романі". (Таблиця додасться). Учні складають розповідь за нею, використовуючи текст..
V.   Домашнє завдання
1.     Написати твір-одкровення "Прилучилися до вічності..." або лист одному з героїв.
2.     Пілотуватись до виразного читання уривка, який вразив найбільше.
3.     Прочитати в підручнику с. 490-498.
Індивідуальні завдання учням, які вестимуть диспут:
1.   Зрада людини - це злочин чи аморальний вчинок?
2.     Смерть Гриця - це справедлива кара чи злочин, засудження Марусі до страти - це справедлива плата за злочин (не скоєний) чи сліпа покара Феміди і її представників?
3.     Доля Марусі Чурай – трагедія непересічної особистості чи драма митця?
4.     Образ Марусі Чурай – творчий успіх чи власна доля поетеси Ліни Костенко, втілена в художнім образ?

Немає коментарів:

Дописати коментар